środa, 29 stycznia 2014

[OFTOPIK] MORFEUSZ POWRACA W REKLAMIE KIA K900


2 lutego w Stanach odbędzie się Super Bowl. Dla fanów amerykańskiego futbolu dzień niemalże święty, podobnie dla świata reklamy - bo to w przerwach transmisji z meczu na kanale stacji Fox (w tym roku między Denver Broncos i Seattle Seahawks) zostaną wyemitowane specjalnie przygotowane reklamy, których budżety idą w grube miliony dolarów. Jedną z nich jest spot Kii K900 inspirowany motywami z Matriksa Wachowskich, który dzięki Internetom już dzisiaj możemy obejrzeć w całości.

środa, 22 stycznia 2014

[OFTOPIK] RUCHOME OBRAZY OD RINO STEFANO TAGLIAFIERRO


Od kilku dni zainteresowanie internetów zaprząta blisko dziesięciominutowa produkcja, w której ożywają klasyczne obrazy Caravaggia, Rembrandta, Rubensa, Vermeera i Bouguereau. Autorem filmu jest Rino Stefano Tagliafierro - włoski reżyser reklam i teledysków, który ma na koncie wpsółpracę m. in. z Lancią, BMW, Adidasem i Kenzo, a jego filmy prezentowane były na Sapporo Short Fest, Atlanta Film Festival, Night of Animation in Lille, Video Art i Experimental Film Festival of New York, Festival International du film d'animation Annecy oraz zeszłrocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

wtorek, 21 stycznia 2014

5 FILMÓW Z 2013 R., KTÓRE ZAWIODŁY OCZEKIWANIA


Przy całym zatrzęsieniu wypasów, które przyniósł zeszły rok (po zestaw najlepszych dwudziestu filmów 2013 zapraszam tu i tu), musiało zdarzyć się kilka tytułów, które nie były już aż tak grube. Ze względu na to, że większość z nas prawdopodobnie chciałaby o nich jak najszybciej zapomnieć, listę wpadek ograniczam do pięciu pozycji, które najbardziej zawiodły oczekiwania KLAPS!a.

środa, 15 stycznia 2014

[OFTOPIK] TOMASZA BAGIŃSKIEGO OLIMPIJSKI SPOT DLA BBC SPORT


Tomasz Bagiński, chluba studia Platige Image, nominowany w 2002 r. do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany za Katedrę, nakręcił dla BBC spot zapowiadający relację z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Animacja - jak można było się spodziewać - jest wspaniała (sprawdźcie sami poniżej). Czego nie można było się spodziewać, to fakt, że ta bądź co bądź sportowa reklama utrzymana będzie w konwencji znanej z filmowych adaptacji prozy J. R. R. Tolkiena czy George R. R. Martina.

poniedziałek, 13 stycznia 2014

20 NAJLEPSZYCH FILMÓW 2013 R. (CZ. II)


Oto jest: dziesięć najlepszych filmów minionego roku wg KLAPS!a. Oczywiście tytuły wybierane były tylko z grupy obrazów, które w 2013 r. pojawiły się u nas w kinach (stąd w rankingu kilka tytułów nominalnie sprzed dwóch lat), bądź można było je zobaczyć na festiwalach w naszym kraju. Jak by nie było, wypas kolekcja, do której (wraz z drugą dziesiątką) wracać będę pewnie przy każdej możliwej okazji.

sobota, 11 stycznia 2014

20 NAJLEPSZYCH FILMÓW 2013 R. (CZ. I)


Podsumowania filmowego roku to dość problematyczna kwestia w naszym kraju. Bo jeżeli brać pod uwagę tylko to, co polscy dystrybutorzy w 2013 r. dostarczyli do kin i na rynek DVD/BR, to wyjdzie nam, że a) część podsumowania to tak naprawdę filmy z 2012 r., b) najważniejszych obrazów 2013 r. nijak w Polsce nie dało się obejrzeć (albo w ogóle nie trafiły do oferty dystrybutorów, albo trafią do nas dopiero w 2014 r.). Taka nasza smutna rzeczywistość i nie ma za bardzo jak tego obejść na potrzeby podsumowania zawierającego filmy z oficjalną dystrybucją w Polsce. Z tego też powodu do listy dwudziestu najciekawszych propozycji minionego roku dołączyłem także kilka tytułów, które co prawda nie trafiły do kin ani na DVD, ale można było je zobaczyć na polskich festiwalach.

Ogólnie z podsumowaniem minionego roku mam problem (nie tylko czasowy - ze względu na bycie świeżo upieczonym tatą). Jak pozbierałem filmy, które w 2013 r. rzeczywiście zrobiły na mnie wrażenie, to wyszło mi ponad 30. Jeżeli chcielibyście poznać też trzecią dziesiątkę, napiszcie o tym w komentarzu, a dzisiaj zaczynamy odliczanie od miejsca 20.

poniedziałek, 6 stycznia 2014

[OFTOPIK] PRZECZTAJ NAJLEPSZE SCENARIUSZE 2013 R.


Przyjemnym plusem okresu przedoscarowego jest to, że największe studia filmowe - w ramach promowania swoich kandydatów - dzielą się materiałem, którego pewnie nigdy nie udostępniłyby przed premierą swoich filmów. I tak oto - nim gremia przyznające Złote Globy i Oscary zadecydują, które scenariusze 2013 r. były najlepsze - mamy okazję za darmo zapoznać się z najlepszymi anglojęzycznymi tekstami minionego roku. Jako domorosły scenarzysta szczerze polecam taką formę obcowania z materią filmową, bo żaden podręcznik pisania scenariuszy nie nauczy struktury i formatu lepiej niż styczność z rzeczywistym tekstem. Sam często siadam sobie do scenariuszy filmów, który znam i cenię, dokładnie po to, żeby zobaczyć, jak konkretne sceny i rozwiązania wyglądały na papierze. Dzisiaj mamy okazję w ten sposób przeanalizować najlepsze obrazy 2013 r.