środa, 24 sierpnia 2011

[TV] THE ANTICS ROADSHOW


(The Antics Roadshow)
Wlk. Brytania, 2011, 45 min.
Reż.: Banksy, Jaimie D'Cruz
Kanał: BBC Channel Four
Emisja: 13 sierpnia 2011 r.

FADE IN: Jeżeli oglądając Wyjście przez sklep z pamiątkami, poprzedni dokument współtworzony przez Banksy'ego, odnieśliście wrażenie, że kpiarskie podejście do establishmentu prezentowane przez Brytyjczyka przypomina startego stosowaną w XX w. przez satyryków z grupy Monty Pythona, powinna ucieszyć Was dokumentalna produkcja dla BBC autorstwa tego czarującego terrorysty świata sztuki, w której powinowactwo z wyspiarskim kolektywem ironistów widoczne jest jak na dłoni.

Podczas gdy członkowie Monty Pythona komentowali głupotę swoich czasów poprzez pisanie i odgrywanie abstrakcyjnych skeczy (uwielbianych i aktualnych po dziś dzień), Banksy i współreżyser dokumentu Jaimie D'Cruz postanowili wykorzystać istniejący już materiał w postaci... konkretnych indywiduów, którzy w ostatnim półwieczu jajcarskie zachowania brytyjskich satyryków z sukcesem przenieśli do przestrzeni publicznej. Wśród katalogu barwnych postaci przepytywanych przez twórców dokumentu odnajdziemy takich niecodziennych bohaterów ludu jak Michael Fagan (zwykły przechodzień, który w 1982 r. wprost z ulicy wparował do sypialni Królowej Elżebiety II, kompromitując tym służby odpowiedzialne ze bezpieczeństwo w Pałacu Buckingham), Noel Godin (prekursor międzynarodowej formy społecznego sprzeciwu, jakim jest rzut tortem) czy słynni już Yes Meni (Mike Bonnano i Andy Bichlbaum), duet antyglobalistów od lat z sukcesem wystawiający na pośmiewisko politykę największych korporacji.

Bill Gates: monopolista o urodzie wiecznego chłopca. Tu: jeszcze słodszy niż na co dzień.

Chociaż nie uświadczymy tu narracyjnych wolt w rodzaju tych, które sprawiły, że Wyjście przez sklep z pamiątkami stało się jednym z najoryginalniejszych filmów ubiegłego roku, The Antics Roadshow jako dokument trzyma poziom poprzez ciekawe rozwiązania formalne. Np. ilekroć rozmówca przepytywany przez dokumentalistów wypowiada się w języku innym niż angielski, jego wypowiedź tłumaczona jest przez lektora z prześmiesznym akcentem, który pokracznie odzwierciedla, jak mógłby brzmieć rozmówca, gdyby faktycznie miał wysłowić się w jęz. angielskim. Dobitnym komentarzem co do samej formuły gatunku są żenujące rekonstrukcje opisywanych przez bohaterów wydarzeń - rekonstrukcje, które świadomie wyśmiewają trend animowanych przerywników, które w ostatnich lata rozpleniły się w świecie filmu dokumentalnego (w swojej formie są one także nawiązaniem do klasycznych już animacji, które Terry Gilliam tworzył dla Monty Pythona).

Opatrzony filuterną narracją brytyjskiej dramatopisarki i aktorki Kathy Burke The Antics Roadshow to czterdziestopięciominutowy humorystyczny przegląd wykroczeń przeciwko społecznemu porządkowi - czasem w słusznej sprawie (jak chociażby medialna prowokacja Yes Menów przeciwko potentatowi branży chemicznej odpowiedzialnemu za śmierć tysięcy Hindusów), głównie jednak popełnianych, by zamanifestować prawo jednostki do odrobiny przestrzeni w świecie niekoniecznie mądrych kodeksów i konwenansów (za przykład może tutaj posłużyć nowojorski flash mob, podczas którego uczestniczy podróżowali metrem w samej bieliźnie). Czas pokaże, czy ten filmowy wybryk Banksy'ego i Jaimiego D'Cruza stanie się początkiem dokumentalnej serii o ekscesach, które wstrząsnęły światem. Jeżeli faktycznie BBC miałaby podjąć taką decyzję, pierwszy odcinek poprzeczkę wiesza całkiem wysoko.


(2 x KLAPS! = całkiem dobry film)

FADE OUT: Emisja programu na BBC Channel 4 miała miejsce już jakiś czas temu (13 sierpnia br.), ale dobry wujek KLAPS! dla wygody Czytelników umieścił go w czterech częściach na kanale KLAPStube. Na zachętę poniżej część pierwsza. Tutaj znajdziecie część II, część III i część IV.Źródła: YouTube, materiały dystrybutora

2 komentarze: