niedziela, 21 kwietnia 2013

[OFF+'13] LAUREACI NAGRÓD 6. EDYCJI FESTIWALU OFF PLUS CAMERA

Jako że wynikiem głosowania Jury - tak polskiego, jak i międzynarodowego -jestem cokolwiek skonsternowany, zamiast długaśnego komentarza do werdyktu, poniżej znajdziecie przedruk informacji prasowej za Biurem Festiwalowym.
Nim to nastąpi, kilka słów ode mnie: 6. Off Plus Camera bez dwóch zdań była największą i najlepiej zorganizowaną edycją festiwalu - odbyło się ponad 250 seansów, festiwalowe kina odwiedziła rekordowa liczba 27 500 widzów, a na festiwal przyjechało ponad 300 polskich i zagranicznych gości. W świetle tego frekwencyjnego sukcesu przyznanie głównej nagrody międzynarodowego festiwalu dla lokalnej produkcji (Obława Marcian Krzyształowicza, bo o niej mowa, była kręcona w okolicach Krakowa i finansowana z funduszy m.in. Cracow Film Commission, współorganizatora festiwalu) na pewno nie wygląda dobrze (nawet jeżeli film rzeczywiście jest świetny). Sam reżyser podczas gali żartował, że nigdy by nie pomyślał. że jego film można włączyć w poczet produkcji kina niezależnego.
Nagrody dla Bejbi blues jako Najlepszego Polskiego Filmu Fabularnego nie skomentuję.

Jury w składzie Lech Majewski (przewodniczący), Udo Kier, John Rhys-Davies oraz Ruth Myers przyznało 100.000 USD i Krakowską Nagrodę Filmową Marcinowi Krzyształowiczowi za Obławę. Polski reżyser otrzymał również od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obietnicę dofinansowania w wysokości 1.000.000 PLN. Jury postanowiło przyznać drugą nagrodę (Ombline w reżyserii Stéphane Cazesa) oraz wyróżnienia (Soldate Jeannette w reżyserii Daniela Hoesla i Upstream Color w reżyserii Shane'a Carrutha). Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków FIPRESCI wyróżniło swoją nagrodą Stéphane Cazesa za film Ombline  Film ten otrzymał również nagrodę jury młodzieżowego. W jego skład weszli gimnazjaliści i licealiści, którzy wygrali konkurs na napisanie recenzji filmowej w ramach akcji społecznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "Skrytykuj To". 
W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych nagrodę przyznało Jury w składzie Melissa Leo (przewodnicząca), Jeanne McCarthy, Brady Corbet. Polski Noble Filmowy trafił do Katarzyny Rosłaniec (reżyser) oraz Agnieszki Kurzydło (producent) za film Bejbi blues. Nagrodę Publiczności 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA otrzymał A Late Quartet Yarona Zilbermana.
Po raz pierwszy przyznano także nagrody aktorskie (10 000 PLN) za najlepszą rolę męską i żeńską. Laureatami zostali Magdalena Berus za role w filmach: NieulotneBejbi blues oraz Tomasz Schuchardt za rolę w filmie Jesteś Bogiem

Podczas uroczystej gali zamknięcia wręczono prestiżową Nagrodę „Pod Prąd”, przyznawaną wybitnej postaci kina za wkład i wspieranie filmów i kultury niezależnej. W tym roku otrzymała ją Melissa Leo. Aktorka pozostawiała odcisk dłoni w specjalnej płycie, która umieszczona zostanie w Krakowskiej Alei Gwiazd. 

Fot. Małgorzata Szokalska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz