piątek, 14 listopada 2014

ILE NAUKI W FANTASTYCZNO-NAUKOWYM "INTERSTELLAR"? OBEJRZYJ SPECJALNY PROGRAM KANAŁU DISCOVERY


Interstellar Christophera Nolana zadebiutowało na światowych ekranach tydzień temu i od tamtego czasu konsekwentnie dzieli widownię. Dla nerdów gatunku SF film okazał się zbyt skupiony na dramacie i emocjach bohaterów, a zwykłemu zjadaczowi chleba, który w kinie szuka wyłącznie rozrywki, ta kosmiczna wyprawa tunelami podprzestrzennymi dała zastrzyk naukowych teorii, od których mogła rozboleć głowa. Od momentu premiery filmu pierwsza grupa poddaje w wątpliwość astrofizyczne podstawy Interstellar, a druga pewnie siedzi w domu i nadal zastanawia się, co dokładnie działo się na ekranie w ciągu tych 169 min. Z pomocą przychodzi kanał Discovery, który przygotował specjalny program poświęcony naukowym teoriom, na których oparty został scenariusz braci Nolanów.

W blisko godzinnym The Science of Interstellar Discovery z pomocą astrofizyków (w tym Kipa Thorna, który był głównym naukowym konsultantem przy filmie) w bardzo przystępny sposób wykłada naukowe podstawy scenariusza Nolanów (sami twórcy także pojawiają się w tym dokumencie). Dodatkową atrakcją jest fakt, że całość okraszona jest narracją Matthew McConaugheya, więc ogląda się to niemalże jak dokumentalną kontynuację samego filmu. 

The Science of Interstellar powstało na zamówienie producentów filmu, więc z natury rzeczy nie jest krytyczne wobec Interstellar. Ale nawet jeżeli jest to część kampanii reklamowej obrazu, to i tak jest to świetny prezent dla tych, którzy o filmie i o jego podstawach naukowych chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej. Źródła: YouTube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz